You are here

MAIN STAGE PERFORMANCE SCHEDULES

Thursday, Nov 8th (Show Hours: 10 am – 5 pm)

10:00 am – 10:25 am Opening Ceremonies
10:30 am – 10:55 am ZUMBA with BB
11:00 am – 12:05 am HEDGEHOGS (ESTONIAN-LATVIAN)
12:10 pm – 1:15 pm SOUNDS OF AFRICA
1:20 pm – 1:50 pm various TALENTS from NCI members
1:55 pm – 2:25 pm TRADITIONAL DRESS - Europe
2:30 pm – 3:00 pm TRADITIONAL DRESS - Americas
3:05 pm – 3:35 pm TRADITIONAL DRESS – Asia
3:40 pm – 4:10 pm TRADITIONAL DRESS - Africa
4:15 pm – 4:45 pm TRADITIONAL DRESS – Middle East

Friday, Nov 9th (Show Hours: 10 am – 9 pm)

10:00 am – 10:25 am Awarding of Cultural & Food Booth Winners
10:30 am – 10:55 am ZUMBA with BB
11:00 am – 11:30 am Sreemala Veena Group (INDIA)
11:35 am – 12:05 am ANITA LERCHE
12:10 pm – 12:40 pm HERRON HIGH SCHOOL DANCE in the USA
12:45 pm – 2:55 pm IMMIGRATION ANNOUNCEMENTS- Set up
3:00 pm – 6:00 pm Naturalization Ceremony
6:00 pm – 6:30 pm Indianapolis Minyo Dancers (JAPAN)
6:35 pm – 7:05 pm Philippine Barangay Children’s Dance Troupe
7:10 pm – 7:40 pm Indy Hula – Polynesian Dancers (USA)
7:45 pm – 8:15 pm Montess and Eboni Caple (IRAN)
8:20 pm – 9:00 pm International Festival Queen Candidates

Saturday, Nov 10th (Show Hours: 10 am – 9 pm)

10:00 am – 10:05 am Announcements of FREE HEALTH SCREENING
10:10 am – 10:30 am ZUMBA with BB
10:35 am –10:55 am Surprise Entertainers from Exhibitors
11:00 am –11:05 am Jasmin Dance School – Duo (CHINA)
11:10 am –11:40 pm Sreemala Veena Group (INDIA)
11:45 am –12:15 pm International Festival Queens Talent Show
12:20 pm – 12:40 pm MAYURI School of Dance (INDIA)
12:45 pm – 1:15 pm Ballet Folklorico Mosaicos (MEXICO)
1:20 pm – 1:50 pm Dans Norden & Skandilocity (SKANDINAVIA)
1:55 pm – 2:25 pm Anderson Folklorico (MEXICO)
2:30 pm - 3:00 pm Indiana Okinawa Kenjinkai (JAPAN)
3:05 pm – 3:35 pm Flamenco Ole (SPAIN)
3:40 pm – 4:10 pm Indianapolis Chinese Performing Arts
4:15 pm – 4:45 pm Minyo Club of Indianapolis (JAPAN)
4:50 pm – 5:20 pm Indy Korea
5:25 pm – 5:55 pm SAYAW Philippine Cultural Dance Company
6:00 pm – 6:30 pm Punjabi Dance (INDIA)
6:35 pm – 7:05 pm Philippine Barangay Children’s Dance Troupe
7:10 pm - 7:40 pm ACDC Latin Fusion Dance
7:45 pm – 8:15 pm ANNOUNCEMENT FOR PARADE OF NATIONS
8:20 pm – 8:50 pm ANITA LERCHE with NCI Parade of Nations
8:50 pm – 9:00 pm Awarding Ceremony & Closing Announcement
(Awarding of Volunteer of the Year & Overall Cultural Booth)

SATURDAY ’s MAIN FLOOR ATTRACTIONS:
FREE WELLNESS SCREENING 10 am till 5 pm